Dizains, hostings, interneta www lapas izstrāde - studija CLARUS. Дизайн, хостинг, разработка интернет веб сайта - студия CLARUS. Design, hosting, internet www site development - studio CLARUS.

Mati ilgojas pēc pavasara

«Latvijas Avīze»

Kad mostas daba, arī matiem jāatgūstas pēc ziemas. Jāatgūst skābeklis, ko atņēmušas cepures, atņēmis centrālās apkures radītais sausais gaiss. Matu saknēm sāk pietrūkt barības. Bet skābeklis ir to galvenais barības avots. Problēmas ar matiem biežāk rodas pavasarī. Taču visam ir savs iemesls un risinājumi.

Uz jautājumiem, kas interesē daudzus lasītājus, atbild matu speciāliste Jolanta Reihmane.

Viena no lielākajām problēmām, šķiet, ir matu pastiprināta izkrišana…

Tam mēdz būt dažādi iemesli. Visizplatītākais no tiem ir novājinātas matu saknes. Aukstā laikā pasliktinās perifērā asinsrite un matu saknītes, izjūtot skābekļa trūkumu, nespēj veikt savu darbu. Proti: stingri turēt matus, ražot jaunus proteīnus un veidot šūnas. Matu izkrišana var būt saistīta arī ar vielmaiņas traucējumiem vai iedzimtību. Matu izkrišanas iemesls var būt dažādas slimības, audzēji, arī kādi medikamenti, ko cilvēks lieto. Tāpat var būt vainojama infekcija vai sēnīte. Matu izkrišanu var ietekmēt arī uzturs. Un, protams, stress, kas izraisa ne vienu vien ar veselību saistītu problēmu. Galu galā — viss taču sākas no nerviem! Tātad: vairāk smaidīt un labu omu!

Kā varam matiem palīdzēt?

Ļoti svarīgi ir aktivizēt asinsriti pie matu saknēm. Un to var darīt ik vakaru, skatoties ziņas. Ar matu suku regulāri jāmasē galvas āda. Labi palīdz matu balzami un maskas, kas satur bērza ekstraktu (uzlabo asinsriti) un bezkrāsainās hennas ekstraktu (novērš matu šķelšanos). Matiem par labu nāk vairāki B grupas vit¬amīni. Vissvarīgākais matiem ir B3 vitamīns, kas stimulē asinsriti un tādējādi matu saknītēm tiek piegādāts vairāk skābekļa. B5 vitamīns regulē mitruma līdzsvaru matos. Turpretim B6 aktivizē vielmaiņu šūnas līmenī. Taču, kā jau teicu, visvienkāršākais ir matu sukāšana, ķemmēšana un galvas ādas masēšana.

Kādām matu krāsām dodama priekšroka?

No dabīgajām visizplatītākā jau izsenis ir henna, kurai ir dažādas krāsu nianses — sākot no brūngani sarkana toņa līdz pat dzēlīgi oranžam. Šo krāsu ieteicams sajaukt vismaz trīs stundas pirms lietošanas, lai tā uzbriest. Matus var skalot ar kumelīšu ziedu novārījumu, kas dod gaišāku toni. Savukārt tumšāku niansi var panākt ar nātru vai bērzu lapu novārījumu. Taču pēc pirmās skalošanas matu tonis nemainīsies. Skalošana jāveic regulāri. Manuprāt, efektīvākas ir labas kvalitātes ķīmiskās krāsas vai vismaz balzamkrāsas. Par jūsu matiem vispiemērotāko krāsu ieteicams konsultēties ar frizieri, kas novērtēs jūsu matu struktūru.

Tagad ir nopērkamas matu krāsas, kuras nesatur amonjaku. Vai tās ir labākas?

Uzskatu, ka amonjaka aizstājējs bromīds matiem ir vēl kaitīgāks nekā amonjaks. Lai gan visi tagad nezin kādēļ dod priekšroku krāsām, kas nesatur amonjaku. Amonjaks «atver durvis», pa kurām matos iekļūst krāsu pigments. Amonjaks padara savu darbu un izgaist. Turpretim bromīds tiek izskalots no matiem tikai pēc zināma laika.

Krāsojot katastrofāli sabojāti mati. Kā tos pabarot un pasargāt?

Mats var paņemt tikai to, no kā pats sastāv. Tāpēc matu balzami un maskas satur proteīnus, aminoskābes un citas vielas, kurām jābūt veselīgos matos. Pēc mazgāšanas lieko ūdeni no matiem vēlams nospiest ar rokām vai nosusināt ar papīra dvieli, tikai tad ieziest balzamu, jo tad mati ir spējīgi uzņemt vairāk barojošā līdzekļa.
Krāsotiem matiem paredzētajos balzamos ir vielas, kas ciešāk sakļauj matu zvīņas, tā ilgāk saglabājot krāsas pigmentu. Balinātiem matiem ir trausla struktūra, tajos vairs nav dabīgo krāsu pigmentu. Visvairāk cietušas ir kombinētas skaistumprocedūras mocītās cirtas — krāsotas un ar balinātām šķipsnām, tādas, kam veikta matu pagarināšana un tamlīdzīgi.
Vislabāko efektu var iegūt, ja matos ieziež masku un pēc tam matus pasilda ar fēnu vai iet karstā pirtī.
Starp mazgāšanas reizēm matus kopj un aizsargā ar izsmidzinošo balzamu. Tas iesūcas mata bojātajās vietās, bet no posmiem, kur mats ir vesels, tas notek kā ūdens un tādēļ tā nevar būt par daudz.

Kādam jābūt labam šampūnam?

Daudzām sievietēm nepieciešams šampūns, kas galvas ādu un matus ne tikai atbrīvo no netīrumiem, bet spēj noņemt arī uz tiem uzklātās putas, lakas, želejas un vaskus. Labam šampūnam ir jāsatur aktīvas vielas, kas matus efektīvi notīra un vienlaikus ir pietiekami maigas un saudzējošas, lai tos nepadarītu sausus, trauslus un nedzīvus.
Šampūns ar balzamu (divi vienā) paredzēts ņemšanai līdzi uz sporta vai deju nodarbībām. To var ieteikt tiem, kas katru rītu iet dušā, cilvēkiem ar sarainiem (nēģeru tipa) matiem, un tiem, kuriem patīk galvai pieglaustas franču stila frizūras. Šis mazgāšanas līdzeklis ir maigs un nespēj pacelt matu saknītes, lai sakārtojumam piešķirtu apjomu. Tāpēc vairākumam cilvēku labāk izvēlēties noteiktam matu tipam (sausiem, taukainiem, bojātiem, krāsotiem, ilgviļņotiem) vai konkrētai problēmai (pret¬blaugznu, jutīgai galvas ādai) domātu šampūnu un balzamu atsevišķos iepakojumos.

Vai matu ķīmiskā iztaisnošana ir matiem kaitīga?

Ne vairāk, ne mazāk, kā taisnos matos ieliekot ilgviļņus. Lokainie mati pēc ķīmiskās iztaisnošanas atkal ataugs lokaini.

Arī divdesmit gadu vecumā parādās sirmi mati. Vai šo procesu iespējams aizkavēt?

Diemžēl nevar. Šis process mūsos galvenokārt ir jau ieprogrammēts DNS līmenī — hromosomas daļā, kas atbild par matu krāsu, struktūru, arī par to, kādā vecumā un kurā galvas daļā mati sāks izkrist. Panākt, lai mata pigments (kas zaudējis krāsu un kļuvis caurspīdīgs) atgūtu savu sākotnējo krāsu, ir neiespējami. Ja sirmie mati nepatīk un rada diskomfortu, iesaku tos krāsot to dabiskajā tonī.
No dabiskajām visizplatītākā jau izsenis ir henna, kurai ir dažādas krāsu nianses — sākot no brūngani sarkana toņa līdz pat dzēlīgi oranžam.