Modē precīzi matu griezumi
|
Pašlaik ļoti moderni ir griezt matus viegli saskatāmās līnijās, tomēr neviens moderns griezums nepalīdzēs, ja matus nekopsim atbilstoši gadalaikam. Ja gaisa temperatūra ārā noslīd zem plus 10 grādiem, rokās ir jāvelk cimdi un galvā jāliek cepure, iesaka matu speciāliste Jolanta Reihmane.
«Tas jādara ne tādēļ, ka šādā temperatūrā mums saltu rokas vai galva, bet gan lai pasaudzētu matus un roku ādu. Ja, gaisa temperatūrai pazeminoties zem plus 10 grādiem, nevalkāsim galvassegu, mati kļūs plānāki, sausāki un trauslāki. Matu saknītes savukārt vairāk ražos tauku dziedzerus, jo, gatavojoties aukstajam laikam, šo dziedzeru darbība tiek aktivizēta.»
Matus ietekmē arī tas, no kāda materiāla ir ražota galvassega, cik bieži galvai tiek vilkts pāri džemperis, piemēram, ar augstu apkakli. Tāpat viens matus mazgā biežāk, otrs – retāk. «Ir cilvēki, kas savam komfortam dara to katru rītu. Ko mēs parasti darām pēc matu mazgāšanas? Ar dvieli izsusinām, un tas nozīmē, ka rīvējam tos. Rodas ārējās vides mehāniska iedarbība uz mata zvīņu. Tad vēl cepure galvā, telpās centrālapkure… Rezultāts – mats sāk izskatīties pēc žagariņa,» secina matu speciāliste.
Vai ziemā mati būtu jāmazgā retāk nekā vasarā? J. Reihmane uzskata, ka katram jārīkojas tā, lai būtu komforta sajūta. Šampūnu, sākoties jaunajai sezonai, viņasprāt, var nemainīt, bet pēc mazgāšanas mati noteikti jāpabaro ar balzamu vai masku. Vasarā lietojām stiprāku matu laku, bet rudenī un ziemā derētu pāriet uz vieglāku, arī matu putiņas apjomam vajadzētu pamainīt pret cita veida matu ieveidošanas līdzekli.
Mati biežāk jāķemmē!
«Ja mums salst rokas vai kājas, cenšamies tās masēt, lai uzlabotu perifēro asinsriti. To pašu var attiecināt uz galvas ādu – arī uz to vajag mehāniski iedarboties. Mati ir biežāk jāķemmē,» uzsver J. Reihmane. «Ja rokas kļūst sausas, mēs ieziežam tajās krēmu, un viss ir kārtībā. Taču, ja mati kļūst sausi, mēs to bieži vien pat nepamanām. Redzam gan, ka tie ātrāk elektrizējas, pūkojas un tos ir grūtāk savākt. Un ko mēs darām? Lietojam matu veidošanas līdzekļus, kas ir sašķidrināta plastmasa un kas tos vēl vairāk atsausina. Bet mati regulāri ir jāmazgā un jāpabaro. Matu ražo sakne, bet pats mats ir bezpalīdzīgs.»
Vai mājās pašām būtu ieteicams gatavot kādas barojošas matu maskas, piemēram, no olu dzeltenumiem? «Ja vien laiks atļauj, to var darīt,» atbild matu speciāliste. «Taču, manuprāt, pasaulē ir daudz laboratoriju, kurās sintezē dažādas matu maskas, ar kurām var panākt labu efektu. Turklāt šīs maskas matos iedarbojas pietiekami dziļi. Nedomāju, ka būtu nepieciešams pūlēties maskas gatavot pašiem.»
Nekādu ekstrēmu krāsojumu.
Pašlaik pasaules modē ir tendence matus krāsot dabas krāsās. «Nav vairs ekstrēmo krāsu – zilas, zaļas un violetas,» teic J. Reihmane. «Man ir informācija no Londonas, ka tiek pārtraukta ekstrēmo krāsu jaukšana, kad matos bija dažādas krāsas. Tas pašlaik no pasaules modes arēnas aiziet. Mati ir vienā tonī. Jā, tas var būt gaišāks vai tumšāks. Jā, var būt šķipsnas, var būt akcenti, kas tiek uzlikti, lai mats izskatītos dzīvāks.»
Pārmaiņas skārušas arī matu griezumus, un pašlaik ļoti moderni ir griezt matus taisnās līnijās, nevis pakāpeniski. «Arī gala līnija matiem ir taisna. Tas attiecas arī uz poniju, uz aizmugures matiem. Nav vairs uzkasījumi un dažādie «gliemezīši». Virs taisnās ponija daļas var būt pāris «riktīgas» lokas. Viss lokains nav. Arī tad, ja griezums ir asimetrisks, matu gali ir nevis izplūkāti, bet ar izteiktu gala griezuma līniju,» stāsta matu speciāliste. «Angļu mode nākamgad vīriešiem iesaka līdz plikumam izdzītus deniņus ar vidū atstātu seksti. Šādu griezumu pieredzējām panku periodā septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados. Man šī mode nepatīk, un mums arī viss nav jāpieņem.»
J. Reihmane vēlas uzsvērt: modē ir un paliek cilvēka personība, individualitāte. Pasaulē attiecībā uz nākamā gada modi tiek akcentēts tieši šis individualitātes moments. «Svarīgi, kā katrs pats matu griezumu prot «nest» un kā jūtas. Labi, ka modē ir dažādi matu garumi, tāpat ir gan taisni, gan lokoti mati. Tas dod frizierim iespēju attīstīties un eksperimentēt,» tā matu speciāliste.