Dizains, hostings, interneta www lapas izstrāde - studija CLARUS. Дизайн, хостинг, разработка интернет веб сайта - студия CLARUS. Design, hosting, internet www site development - studio CLARUS.

Vienmēr kopā.

Raksts

“Jauns, stiprs, pašos spēka gados. Riktīgs vīrietis!” tā par Armani kungu saka Clear Consulting valdes priekšsēdētāja Jolanta Reihmane. Nē, Latvijā nav ieradies itāļu modes dizainers! Armani ir deviņus gadus vecs, sprigans vācu aitu šķines suns, kura vārds dīvainā kārtā sasaucas ar viņa dzīvesveidu. Proti, Armani kungs ikdienā gandrīz visur iet līdzi savai saimniecei, turklāt bez saites. Ar - mani, tas nozīmē – ar Jolantu.

Armani ir mācījies suņu skolā, kur skolo gan suņus, gan saimniekus. “Pirmā skola Armani kungam bija četru mēnešu vecumā Zviedrijā. Tur suņu psihologs viņam palīdzēja atbrīvoties no agresivitātes. Tas bija vajadzīgs, jo zināju, ka suni visu laiku vadāšu līdzi pa ofisiem, saloniem. Esam bijuši pat kazino! Apsardze teica – viņus atlaidīs, ja priekšnieks uzzinās, ka telpās ielaists suns. Bet es atstāju viņu pie administratores, un Armani kungs četras stundas tur nogulēja kā zaķītis,” atceras suņa saimniece.

No blusaiņiem pa gabalu

Tātad Armani kungs jeb Armančiks (kā Jolanta viņu mīļi sauc), ir skolots un labi kopts suns. Gandrīz vai neērti Jolantai prasīt par blusām. Taču viņa labprāt dalās blusu apkarošanas pieredzē, jo, izrādās, Armani kungam tās ir bijušas. “Agrāk, kad staigājām pa hipodromu, vietā, kur tagad ir jaunā hokeja arēna, tur zālē dzīvoja ļoti daudz blusu. Nebija pat jāsatiekas ar citiem suņiem, lai tās dabūtu. Paldies dievam, jau pāris gadus mums nav blusu problēmas, jo arī suņu skolā visi ir kopti. Suņu skolu tagad turpinām apmeklēt formas uzturēšanai un priekam. Armančikam ļoti patīk būt uzmanības centrā un kalpot par uzskates līdzekli, ar kura palīdzību kinologs grupas dalībniekiem demonstrē darāmo,” stāsta saimniece.
Ar klaiņojošiem suņiem Armani kungam nav atļauts sveicināties. „Viņš var pa gabalu paostīt, uzzināt informāciju. Lai to iegūtu, viņam nav jāpieiet klāt otram sunim, jo suņiem zem astes atrodas dziedzeris, kurā ir informācija. Vicinot asti, smarža, ko izplata šis dziedzeris, nonāk līdz otram dzīvniekam. Informāciju var lasīt arī citu suņu atstātajos e-pastos – izkārnījumos.”

Blusu siksnu – ledusskapī!

Jolanta regulāri kopj Armani kažoku. Tas katru dienu tiek ķemmēts ar speciālu skrāpīti (ne suku). Kad kažoks vai āda ir netīra, Jolanta savu mīluli mazgā ar suņu pretblaugzu šampūnu. Viņa uzskata, ka suns nav jāmazgā pārāk bieži. Tagad, kad blusas Armani kungu nemoka, viņam nav nepieciešami pretblusu līdzekļi, pat siksniņu profilaksei viņš nenēsā. “Nav vajadzības. Es to izmetu, jo siksniņa bija nostāvējusi savu laiku. Mēs vienkārši neejam uz tādām vietām, kur sastopamas blusas.”

Taču Jolanta atzīst, ka blusu siksna ir labs profilakses līdzeklis, bet tā diez vai palīdzēs, ja blusas jau ir iemitinājušās kažokā. “Ja zini, ka vedīsi suni pastaigā, kur viņš var satikt kādu citu – blusainu, tad var uzlikt šo siksnu. Jāatceras, ka siksnām ir atšķirīgs darbības laiks – tas rakstīts uz iepakojuma. Man gan nepatīk, kā šīs pretblusu siksnas izskatās. Veikalā ne vienmēr var atrast melnu. Galvenais – nopērkot siksnu, nelikt uzreiz ap kaklu, bet kārtīgi to sapurināt, lai aktivizētos viela, kas ir siksnas iekšienē,” iesaka Jolanta. „Ja siksnu nevajag, atnākot mājās, tā jānoņem. Vislabāk siksniņa saglabājas, ja to ieliek plastmasas maisiņā un pēc tam ledusskapja saldētavā. Ja siksna ir sakratīta un aktivizēta, tad tā darbojas arī guļot uz grīdas – tātad nevajadzīgi. Bet ledusskapī tā var glabāties pat gadu, nezaudējot savas īpašības.”

Jutīgs vilks

Efektīvākie līdzekļi cīņai ar blusām, pēc Jolantas domām, ir aerosoli un pilieni. “Ja redzi, ka suns kasās, niezošajā vietā var uzpūst aerosolu un ar ķemmīti ieķemmēt. Blusas aizies bojā. Ja blusas jau ir iemitinājušās dzīvnieka kažokā, piemēram, pēc uzturēšanās suņu viesnīcā, labi palīdz arī speciāli pilieni. Tie jāuzpilina uz skausta un virs astes. Taču Armani kungam tos nedrīkst pilināt, jo viņš ir alerģisks, ar jutīgu ādu. Tāpēc lielu uzmanību pievēršu arī viņa uzturam. Armani kungam nedrīkst dot to, ko ēd cilvēki, jo tas var izraisīt alerģiskas reakcijas. Viņš pārtiek no suņu barības.” Un tik tiešām – kad esam Jolantas dzīvoklī, Armani kungs pēkšņi sāk kasīties. Viņa saimniecei uzreiz ir skaidrs niezes iemesls. Tā ir vista, ko sunim todien gadījies ēst.
Jolanta uzsver, ka ir jākopj ne vien dzīvnieks, bet arī viņa guļvieta: “Suņa guļvietā jābūt noņemamam pārklājam, kuru var izmazgāt, jābūt sanitāriem apstākļiem. Mēs taču mainām savu gultas veļu... Nav jēgas kopt suni, ja viņš ies un gulsies blusainā pārklājā.”

“Kaut visiem būtu tāda mamma kā tev, Armančik!” pēc brīža par sevi nosmej Jolanta.